Vzhled – ten bývá velmi častým důvodem, proč si vybrat právě toto řešení. Točité schody totiž zaujmou na první pohled v každé místnosti, jsou pro oči doslova jako magnet, přitahují pozornost i tehdy, máte-li na stěně originální obraz od Rembrandta.
Úspora prostoru i nákladů – hodí se zejména tam, kde je omezený prostor s ohledem na rozměry místnosti, dispoziční řešení a výšku stropu. Jsou dobrou volbou do podkroví, ale i do mezonetového bytu. Točitá schodiště mohou vyzdobit prvorepublikovou vilku, stejně jako novostavbu na městské periferii. Projektových řešení je mnoho, z materiálů převažuje dřevěný masiv, slitina hliníku a nerezová ocel.
Romantika – pokud dáváte přednost vzhledu a romantice, nevšedním prožitkům a zajímavým tvarům, tohle je to pravé. Točité schodiště totiž napodobuje tvar geometrické spirály, podvědomě nám připomíná křivku DNA a tím nás propojuje s nadčasovostí a relativitou prostoru a času, kterou ve svých objevech zakotvil Alberti Einstein.
Líbí se dětem – děti milují různá tajemná zákoutí a nevšední prostorová řešení, jistě si oblíbí i právě to vaše schodiště, budou na něm sedět, nebo se po něm klouzat rozhodně častěji, než po klasických rovných schodech.
Inspirace středověkými hrady – na většině kamenných hradů z období gotiky a počátku renesance objevíte pravotočivé spirály kamenných schodů. Směr otáčení schodů byl rozhodující pro úspěch při obraně objektu proti vetřelcům, ti totiž museli držet zbraň (meč) v levé ruce, což je zpravidla znevýhodňovalo. Můžete si šerm s dřevěnými replikami středověkých zbraní vyzkoušet i doma na svém vlastním točitém schodišti.
Zámek Lednice – Lichtenštejnové se rádi odlišovali, milovali luxus a dokazovali to i výběrem zručných řemeslníků, kteří na zámku Lednice předvedli skutečný vrchol uměleckého mistrovství. Můžete se tu inspirovat točitými schody zhotovenými z jediného kusu dubového kmene, i když samozřejmě nelze od současných stavebních firem očekávat kácení statných dubů pro takové účely.