Možná znáte pohádku o Smolíčkovi Pacholíčkovi, který uvěřil slibům lesních divoženek – Jezinek. A nebýt přítomného jelena, tak na to doplatil. Tato pohádka, kterou napsala Božena Němcová, byla vždy pro děti trochu hrůzostrašná a pointa spočívala v tom, že by měli být opatrné a neměli by být moc důvěřivé.
Z této pohádky by si mnozí dospělí mohli též vzít ponaučení. Někomu věříte, a pokud se vícekrát zklamete, protože ten dotyčný nedokáže dodržet slib, tak byste měli být do budoucna dost obezřetní. To se týká mnohých slibů jak v osobním, tak i ve veřejném životě.
Dospělí lidé, kteří se rádi chodí do divadla pobavit, tak možná poznají krásnou divadelní hru Jezinky a bezinky. A po skončení představení možná i oni dostanou chuť na bezinkový likér nebo víno, které v této hře má významnou roli.
v Bezinkyjsou plody bezu černého, které mají mnoho léčivých účinků. Pokud jste ještě neměli možnost ochutnat jakýkoliv přípravek z bezinek – věřte, že to stojí za to. A jakmile květy bezu černého odkvetou a černé plody dozrají, zkuste si z nich vyrobit něco pro své zdraví. V současnosti se rádi vracíme k přírodě a jejím darům, které využívali i naše prababičky. Bezinky obsahují vitamíny skupiny B, hodně vitamínu C a i kyselinu pantotenovou. Svým složením pomáhají při posílení imunity, zvlášť při nachlazení a bolesti hlavy. Nejedí se syrové. Suší se. Nebo čerstvé se zpracovávají na likéry, víno a různé tinktury, které se používají po kapkách. Například při detoxikaci nebo při žaludeční nevolnosti. Bezinky mají projímavé účinky, tím pomáhají proti zácpě.
v Sušené bezinkypřidáváme do čajů, kterési vaříme při nachlazení, například v kombinaci s mátou, lipovým květem, meduňkou, mateřídouškou.
v Popíjení vlažného čaje s bezinkami snižuje tlak – pomáhá i při odvodňování, podobně jako čaj z celerových nebo petrželových listů.
Na internetu si můžete vyhledat osvědčené bezinkové recepty. A hlavně, jak se správně bezinky suší. Což je velmi důležité pro zachování léčivých látek.