Ne každý má to štěstí, že zdědí byt či dům po svých předcích, nebo ho dostane jako milý dar do začátku. Ostatní si musejí své bydlení pořídit sami. Pokud se jedná o byt, můžete si vybrat ze dvou možností.
1) Byt v osobním vlastnictví.
2) Družstevní byt.
U inzerátů, ve kterých se jedná o byt družstevní, bývá často jeden dovětek. „Možnost brzkého převodu do osobního vlastnictví.“ To je sice lákavé, ale nebývá to vždy pravda. Co je to vlastně družstevní byt? Je to byt, který je v budově ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví bytového družstva. Z toho plyne, že jednotlivé bytové jednotky nejsou v osobním vlastnictví svých obyvatel, ale pouze v nájmu. Nájemní právo vzniká na základě vlastnictví členského podílu na družstvu. Jednoduše řečeno – složíte členský vklad a tím se stanete členem družstva.
Pozor na dluhy
Pro koupi bytu lze narazit na některé zádrhele. Jedním z nich je i poznámka v inzerátu o nesplacené anuitě. To je docela problém. Znamená to, že Váš předchůdce určitou dobu neplatil svůj poplatek družstvu. Tím, že se odstěhoval, jeho závazek rozhodně nemizí. To by nebylo tak hrozné. Jenže ten závazek přechází automaticky na nového nájemce. Takže je potřeba k ceně bytu připočítat i tuto částku. Je to tak trochu nespravedlivé, protože veškeré dluhy, které na bytě zůstaly, musíte uhradit Vy.
· Je tedy lépe vyžádat si od družstva potvrzení o výši závazků, které jsou na byt uvaleny.
Zatím to vypadá, že pořízení družstevního bytu s sebou přináší jen samé nesnáze. Jednou z výhod je to, že převod nepodléhá daní z nabytí nemovité věci. Mnohdy se platí družstvu jen administrativní poplatek. Horší to bude ve chvíli, kdy nebudete mít dostatek financí na pořízení bytu. Některé banky na družstevní byty hypotéky neposkytují. Některá družstva tento problém řeší tím, že nabízejí splácení částky přímo družstvu.