Přesnost výroby a měření
Záleží na různých aspektech
Strojírenství si mnohdy vyžaduje velmi vysokou přesnost, přičemž důkazem je například uložení hřídele v díře. První fázi je výroba, protože když nedodržíme dané rozměry a tolerance, tak se jedná o zmetek, přičemž pokud je materiálu ubráno moc, tak se s tím většinou nedá nic dělat. Začneme stojem, protože ten musí být udržovaný a správně nastavený, přičemž někdy je potřeba i seřízení. Dále tu máme nástroje, u kterého řešíme vhodné upnutí, geometrii břitu a jestli není nějak poškozený.
S dobrým nástrojem můžeme dosáhnout slušné přesnosti a efektivity výroby, protože nepodléhá takovému opotřebení. U ručně ovládaných stojů hraje jistý vliv také lidský faktor, přičemž vyrábět přesně složité výrobky není jen tak, kdy ti nejlepší mají za sebou léta praxe. Až nějaký produkt vyrobíme, tak je zapotřebí jej změřit a zkontrolovat. To chce zase vhodné měřidlo, přičemž ty se jednou za určitou dobu musejí posílat na kalibraci.
Vrtání děr
Tuto výrobní operaci řadíme mezi jednu z nejběžnějších, protože není nijak náročná ani nákladná, ovšem používá se v mnoha různých případech, přičemž díra je typický prvek. I před takovým řezáním závitů nejdříve potřebujeme vyvrtat o něco menší díru a až teprve potom se vrhnout na řezání. Vrtáky dělíme podle toho, do jakého materiálu jsou, délkou, průměrem, materiálem, ze kterého jsou vyrobeny a další parametry.
Někdy nám však pouhé vrtáky nestačí, protože nemají až zas takovou přesnost, a proto se pro výrobu některých děr nedají použít. Z toho důvodu existuje výstružník stavitelný. Než jej použijeme, tak si navrtáme díru určitého průměru a až potom použijeme daný výstružník. Ten se nám totiž postará o to, že materiál bude velmi přesně odebrán na určitý průměr, kdy se vlezeme do velmi malé tolerance. Nástroj pochopitelně není nejlevnější, ovšem někdy jej opravdu potřebuje, a navíc má dobrou odolnost.